Yeni Eviniz İçin Aydınlatma Önerileri

Yeni bir ev dizayn ederken pek çok farklı detay önem arz eder. Evin alanı, kullanım olanakları, cephe seçenekleri gibi mesken kaynaklı özelliklerin yanı sıra seçilen eşyalar da evin işlevsel bir şekilde kullanılmasına olanak sağlar. Ev içi yaşantıyı keyifli hale getirmek ve alandan maksimum verim almak için dikkat edilmesi gereken faktörler bulunur. Bu faktörlerden en önemlisi aydınlatmadır.

Doğal ışık kişinin hem üretkenliğini artırır hem de daha iyi hissetmesine olanak sağlar. Bu sebeple yeni bir ev tercihinde bulunurken yeterli oranda güneş alıp aldığına dikkat edilmelidir. Ancak güneş ışığı ile hareket edilebilen zaman dilimi kısıtlıdır. Günün kalanında aydınlatma için kullanılan yapay ışık kaynaklarının da doğal aydınlatma kadar konfor ve rahatlık getirmesi önemlidir.

İyi aydınlatılmış bir ortamda kişi kendini daha mutlu ve odaklanmış hissedebilir. İyi bir aydınlatma ile kısıtlı bir alandan alınan verim ve konfor artırılabilir. Aynı şekilde kötü ve yetersiz aydınlatma şık bir odanın kullanımını zorlaştırabilir.

Ev içi aydınlatma önerilerini inceleyerek alanınıza en uygun olan seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Kaliteli materyal yapısı ve geniş ürün yelpazesi ile Mylamp ürünleriyle evinizi aydınlatabilirsiniz.

Doğru Aydınlatma Nasıl Seçilir?

Herhangi bir oda için en önemli unsur aydınlatmadır. Yalnızca hayati işlevler için gerekli ışığı sağlamakla kalmaz aynı zamanda ev dizaynında önemli bir parçadır. Aydınlatma, odanın tüm atmosferini etkiler. Her odada ortam, gövde ve vurgu kategorilerinde üç ana aydınlatma kullanabilirsiniz.

Genel aydınlatmayı ortam ışığı sağlar. Görev aydınlatması ile çalışma alanı gibi belirli bir alanı aydınlatabilirsiniz. Vurgu aydınlatması ile haricen aydınlatmak istediğiniz nesneleri vurgulayarak etkisini artırabilirsiniz. Vurgu aydınlatmasını sanat eserleri, heykeller, sizin için özel olan fotoğraflar için kullanabilirsiniz. Aydınlatma önerilerini değerlendirirken alanın kullanım amacına uygun seçimler yapmak önemlidir.

 

Yeni Eviniz İçin Aydınlatma Önerileri

Utku Siyah Metal Aydınlatma 60x45 cm ürünümüzü sitemizden inceleyebilirsiniz.

Aydınlatma Çeşitleri Nelerdir?

Aydınlatma çeşitlerini öğrendikten sonra aydınlatma önerilerini değerlendirmek daha kolay olabilir. Aydınlatma çeşitlerinin arasında tavan aydınlatması, masa lambaları, zemin lambaları, asma armatürler ve duvar aplikleri sayılabilir. Tavana monte edilmiş tavan aydınlatmaları, gömme, yarı gömme montajlar ve ray aydınlatması gibi aydınlatmalardan oluşur.

Ortamın tamamen aydınlatılmasını sağlayan bu türler, geniş alanlar için tek başına yetersiz kalabilir. Tavana monte edildiklerinden dolayı yeterli ışığı sağlamak için uzak kalabilirler. Tavan aydınlatmalarını dar odalarda tek başına, ofis gibi geniş alanlarda ise farklı ışık kaynaklarıyla destekleyerek kullanmak aydınlatma önerilerindendir. Asma armatürler, hazeran sarkıt lamba ve avize gibi asılı aydınlatma ürünleridir.

Tavana sabitlenmesinin yanı sıra boyunun ayarlanabilme özelliği sayesinde oda ve ışık kaynağı arasında bir denge sağlanabilir. Asma armatürlerin çocuk odalarında ve dar odalarda tek ışık kaynağı olarak kullanılması aydınlatma önerilerindendir. Asma armatürlerin yetersiz kaldığı anlarda lambayı değiştirebilir ya da farklı aydınlatma ürünleriyle asma armatürü destekleyebilirsiniz.

Görev aydınlatması olarak kullanılan masa lambası ve zemin lambası ek ortam aydınlatması olarak da kullanılır. Tavan aydınlatmaları alanın bütün köşelerine ulaşmayabilir ya da kişi özel olarak bulunduğu noktada ışık kaynağına ihtiyaç duyabilir. Portatif olmaları sebebiyle sıklıkla tercih edilen lambalar, model ve renk seçeneği ile estetik bir görünüm sunabilir. Duvar aplikleri vurgu aydınlatması sağlayan ışık kaynaklarıdır.

Çoğunlukla küçük avize ampulleri kullanılarak aydınlatma sağlanır. Bu sebeple elde edilen ışık miktarı yetersiz kalabilir. Aplikler ortamda loş bir ışık yaratır ve yumuşak ruh hali oluşturmak için idealdir. Ayrıca, dekoratif olarak da kullanılabilen aydınlatma önerilerindendir. Mylamp ürünlerini listeleyerek ışık ve estetik ihtiyacınızı aynı anda karşılayan ürünlere kolayca ulaşabilirsiniz.

Salon Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Banyo ya da mutfaktan farklı olarak salon ve oturma odalarının spesifik bir amacı yoktur. Her türlü etkinlik ve faaliyetin gerçekleştirilebileceği bu alanlarda yeterli aydınlatmaya sahip olmanız oldukça önemlidir.

Çoğunlukla evin en geniş odası salon olarak değerlendirilir ve günün tamamında yapılan aktivitelerin merkezinde salon bulunur. Bu eylem, kitap okumak, televizyon izlemek, sohbet etmek, yemek yemek ve aile üyelerinin bir araya gelmesi gibi çoğaltılabilir.

Tüm bu çeşitli eylemlerin ihtiyacı olan aydınlatmayı sağlayabilmek için farklı ışık türleri kullanmak gerekir. Üç ana aydınlatmanın yanı sıra ışık kaynaklarının farklı seviyelerde çeşitlendirilmesi de aydınlık bir ortam oluşturulmasını kolaylaştırır. Aydınlatmaları üçten fazla tercih etmek istemiyorsanız farklı yüksekliklere ulaşabilen aydınlatma modellerini inceleyebilirsiniz.

Salon içerisinde yemek masası kullanıyorsanız masanın hemen üzerinde tüm masayı aydınlatacak bir lamba tercih edebilirsiniz. Koltukta okuma yapıyorsanız kitap okumak için dizayn edilmiş monte edilebilir ışıklardan faydalanabilirsiniz. İyi aydınlatılmış bir salon birlikte geçirilen zamanın kalitesini artırır.

Salon olarak kullanılan geniş alanı avizeler, masa lambaları, zemin lambaları, gömme aydınlatmalar, duvar apliklerinin karışımı ile aydınlatabilirsiniz. Loş bir ışık için ya da film izlerken tercih etmek adına mum ışığından faydalanabilirsiniz. Salon dekorasyonu yaparken doğrudan göz hizasına gelen ve gözü yoran aydınlatmalardan ve yerleşim düzenlerinden kaçınılmalıdır.

Oda için kullanılan ışık türü odanın üzerinde fazlasıyla etkilidir. Farklı renk, model ve desen seçeneği sunan aydınlatma türleriyle estetik kaygılarınıza uygun aydınlatmalar edinebilirsiniz.

Aydınlatma önerileri sayesinde salonunuzu daha efektif bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Aydınlatmayı estetik dokunuşlarla buluşturan Mylamp ürünleriyle salonunuzu dizayn edebilirsiniz.

 

Yeni Eviniz İçin Aydınlatma Önerileri

Frezya 35x39 cm. Rattan Lambader ürümüzü sitemizden inceleyebilirsiniz.

LED Avizeler İyi Aydınlatır mı?

LED avizeler salon, oturma odası, ofis gibi geniş alanlarda rahatlıkla kullanılabilen aydınlatma ürünleridir. Avizeler tek merkezden ışık yaymasına karşın, LED lambanın güçlü ve verimli ışığı geniş bir alanı aydınlatırken kullanılabilir.

Geniş bir banyo için de LED avizeler tercih edilebilir. Özellikle banyo gibi detayların önem arz ettiği bir alanda LED lambalar tercih etmek aydınlatma önerilerindendir. Peki, hangi alanlarda hangi ışık kullanılabilir?

Hangi Odada Hangi Işık Kullanılmalı?

Aydınlatmaya giriş holünden başlamalısınız. Eve girişteki ilk adım olan antre için fazla ışık veren bir armatür tercih edilebilir. Aydınlatma seçeneklerini evin farklı alanlarına göre değerlendirmelisiniz. Yatak odasında daha yumuşak bir aydınlatma tercih etmek isterseniz tavan aydınlatmasına ek olarak lambader ya da abajur kullanabilirsiniz.

Yatak odası çoğunlukla dinlenme alanı olduğu için ışık rengi için sarı tercih edilebilir. Kıyafet seçiminde yumuşak ışık yetersiz kalabilir. Dolap içi spotlar daha net bir aydınlatma elde etmenizi sağlayabilir. Banyolar nemli ortamlardır bu sebeple banyo için özel üretilen aydınlatmalar tercih edilmelidir.

Renk kaybı yaşamayan ve paslanmaz materyallerden oluşan ürünleri banyo için tercih edebilirsiniz. LED ışıklar ve spot ışıklar özellikle ayna ve raf aydınlatmalarında tercih edilerek güne hazırlanma süreci kolaylaştırılabilir. Mutfakta yapılan eylemler detay gerektirdiğinden kullanılan ışık hem yeterli olmalı hem de gözü yormamalıdır. Mutfağa özel tezgah üstü aydınlatmalar ya da beyaz LED ışıklarla yemek yapma alanı aydınlatılabilir.

Salonda kısıtlı bir alana sahipseniz spot ışıkları ve LED lambaları değerlendirebilirsiniz. Bu aydınlatma türleri küçük alanları daha aydınlık ve büyük gösterebilir. Salonda ve oturma odasında sıcak ışık rengi tercih etmek için lambader ve aplik kullanmak aydınlatma önerilerindendir.

Ev içi sade bir dizayn tercih ediyorsanız zıt renkte bir bambu avize ve farklı renk bir ışık kullanarak evinize hareketlilik katabilirsiniz. Yoğun ve renkli ayrıntılarla bezenmiş bir dekorasyon tercih ediyorsanız aydınlatma seçiminde daha sade çizgiler izlemelisiniz.

Önceki yazımızı https://www.mylamp.com.tr/lamba-secimi-icin-dikkat-etmeniz-gerekenler linkinden inceleyebilirsiniz.

SSL Secure, Visa, Mastercard, Troy, American Express

© 2020 Fethiye Avize Elektrik Elektronik Tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.