Yatak Odası Aydınlatma Seçimi

Profesyonel yaşam ve okul hayatının tüm yoğunluğuna karşın günün en çok vakit geçirilen mekânı evdir. Evde geçirilen süre içerisinde dinlenme ve uyku zamanın büyük bölümünü kapsar. Bu sebeple dinlenme ve uyku süresince rahatlık ve konfor gereklidir. Dinlenme ve uyku süreçleri için genellikle yatak odası tercih edilir. Yatak odasının dekorasyonu ve aydınlatması dinlenme eylemine uygun olmalıdır. Yatak odası aydınlatma seçimi iyi bir uyku için dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir.

Aydınlatma, bir mekândan alınan verimi belirleyici ölçüdedir. Yeterli ve doğru aydınlatma alandan sağlanan verimi artırır. Bir alanda kullanmak üzere aydınlatma ürünü seçerken alanın kullanım amacına, boyutuna, içerisinde gerçekleşmesi planlanan eylemlere bakılmalıdır. Çoğunlukla uyumak için kullanılan yatak odası, daralan ev yapıları ve değişen dekorasyon anlayışıyla birlikte giyinmek, makyaj yapmak, okumak ve televizyon izlemek gibi birçok eylemi daha barındırır hale gelir. Alanı kullanım şekli çeşitlendikçe aydınlatma ürünleri ve aydınlatma şekli de değişiklik göstermelidir. Daha çok verim sağlayabilmek için yatak odası aydınlatma seçimi yaparken odada geçirilen süre ve yapılan eylemler değerlendirilmelidir. Zengin ürün yelpazesiyle öne çıkan Mylamp markasının aydınlatma ürünleri ile odalarınızı ihtiyaç ve beğenileriniz doğrultusunda aydınlatabilirsiniz.

 

Yatak Odası Aydınlatma Seçimi

Ece Kahverengi & Doğal Hazeran & Krem KumaşTasarım Lambader ürünümüzü sitemizden inceleyebilirsiniz.

Yatak Odası Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Yatak odası dizayn ederken pek çok farklı parametreyi göz önünde bulundurmanız gerekir. Odada geçirilen vaktin kalitesinin artması için yatak odası aydınlatma seçimi belirleyicidir. Dekorasyon görsel anlamda beğeni kazanabilir ancak doğru aydınlatma yapılmazsa istenen ambiyans sağlanamayabilir. Yatak odası aydınlatması alanın kapasitesine bağlı olarak en az iki aydınlatma ürünüyle sağlanmalıdır. Günün yorgunluğunu atmak için iyi bir gece uykusuna ihtiyaç duyarsınız. Uyumak eyleminin kolayca gerçekleşebilmesi için sert ışıklardan kaçınmalısınız. Ayrıca, gece banyoya kalkma ihtimalinize karşın da daha yumuşak tonlarda aydınlatma seçimine gitmek, uykunuzun açılmaması için gereklidir.

Gündüz ve gecenin çeşitli zaman dilimlerinde kullanmak için farklı yatak odası aydınlatma seçimi yapmalısınız. Yeni bir eve taşınıyorsanız ya da aydınlatma sistemlerinde değişiklik yapacaksanız dimmer anahtar tercih edebilir, ışığı ayarlanabilir bir hale getirebilirsiniz. Uyku öncesinde ihtiyaç duyulan loş ışığa, hazırlanmak, makyaj yapmak gibi zamanlarda ihtiyaç duyulan parlak ışığa dimmer anahtarla kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca, farklı mevsimlerde aydınlık düzeyi değiştiğinden dimmer anahtar kullanmak ya da birden fazla aydınlatma ürünü tercih etmek gerekli ışığın sağlanmasında kolaylık sağlayabilir. Elektrik israfını da önleyen dimmer anahtarla enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

Yatak odası aydınlatma seçiminde önemli noktalardan bir tanesi dolaylı ışık kullanmaktır. Yoğun ışık veren spotlar ya da gömme tavan lambalarının yerine tavana gizli LED ışıkları tercih edebilirsiniz. Aydınlatma mobilyası yardımıyla odanın yüzeyine yayılan ışıkları kullanabilirsiniz. Yatak başlığının arkasından duvarı aydınlatan ışık kaynağı modellerini değerlendirebilirsiniz. Direkt ışığa uzun süre maruz kalmak gözleri yorabilir, göz ve baş ağrılarına sebebiyet verebilir. Mylamp markasının her ortama uyum sağlayan taşınabilir ürünleriyle yatak odanızı aydınlatabilirsiniz.

Yatak Odası Hangi Işık Olmalı?

Enerji tasarrufu sağlayan LED ampullerin tasarlanması ile birlikte farklı ışık renk renkleri kullanılır hale gelir. Yayılan ışığın tonu sıcaklığıyla bağlantılı olarak değişkenlik gösterir. Bu sebeple yatak odası aydınlatma seçimi yaparken renk sıcaklığına dikkat etmelisiniz. Işık renklerinin insan psikoloji üzerinde çeşitli etkileri bulunur. Hem daha rahat hissetmek hem de daha kolay uyuyabilmek için yatak odası aydınlatma seçiminde sarı tonlarını tercih edebilirsiniz. Sıcak renk ya da sarı ışık olarak nitelendirilen 2700 Kelvin- 3000 Kelvin renk sıcaklığına sahip ampuller kullanabilirsiniz.

Ampullerde sıklıkla karşılaşılan 6500 Kelvin beyaz ışığı ifade eder. Beyaz ışık enerji verir ve dikkat gerektiren işler yaparken tercih edilebilir. Uykuyu kaçırma ihtimaline karşın yatak odalarında kullanılması tavsiye edilmez. Soğuk renk sıcaklığına sahip ampulleri çalışma alanlarınızda tercih edebilirsiniz. Yatak odasını aydınlatırken tek merkezden aydınlatmalar yerine loş ışık kaynağına ek olarak lambader, okuma lambası, duvar apliği kullanabilirsiniz. Mylamp markasının sunduğu geniş ürün çeşitliliği sayesinde farklı aydınlatma gereksinimleriniz için uygun çözümlere kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Yatak Odası Aydınlatma Seçimi

Pileli Krep Mavi & Yeşil Demor Kumaş Avize Seti ürünümüzü sitemizden inceleyebilirsiniz.

Kitap Okuma Aydınlatmaları

Herkes için önemli ve gerekli bir aktivite olan kitap okumak, pek çok farklı ortamda gerçekleştirilebilen bir eylemdir. Yatak odasında kitap okumayı tercih edenler için çeşitli aydınlatma seçenekleri bulunur. Kitap okurken göz yorulmalarının önüne geçmek ve rahat bir şekilde görebilmek için yatak başı lambası tercih edebilirsiniz. Yatağın başında enerji kaynağı mevcut değilse kablosuz kullanılabilen ya da taşınabilir aydınlatma ürünlerini tercih edebilirsiniz. Yatak odası aydınlatma seçiminde hem şık hem de etkili bir çözüm olan yatak başı aplikleri değerlendirebilirsiniz.

Şapkalı aplik modellerini tercih ederek ışığın odanın geneline yayılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, keskin bir ışık geçişi olmadığı için odayı paylaştığınız birisi varsa rahatsızlık verici bir durum oluşmasının da önüne geçebilirsiniz. Odayı birden fazla kişi ile paylaşıyorsanız yatak başlığına monte edilen LED aydınlatmalı okuma lambalarını tercih edebilirsiniz. Daha kısıtlı bir alana ışığı veren bu lambalar sayesinde hem keyifle okumayı sürdürebilir hem de oda arkadaşlarınızın alanını ihlal etmeyebilirsiniz. Etkin bir aydınlatmanın yanı sıra estetik bir görünüm de sunan sarkıt lambaları tercih edebilirsiniz. Sarkıt lambanın seviyesi komodinin yaklaşık olarak 30 santimetre yukarısı olmalıdır. Mylamp markasının şık ve estetik aydınlatma ürünleri ile hem yatak odası dekorasyonu yapabilir hem de gereksinim duyduğunuz aydınlatmayı sağlayabilirsiniz.

Yatak Odası Aydınlatma Seçimi Tüyoları

Aydınlatma seçiminde odanın boyutu ve mobilya kullanımı sonrasında kullanıma hazır hale gelen alan dikkate alınmalıdır. Yüksek tavanlı bir eve sahipseniz dikey boyutta fazlaca boşluk kalabilir. Bu da istenmeyen bir görüntüye sebep olabilir. Büyük sarkıtlar kullanarak dikey boyutta kalan boşluğu estetik bir şekilde doldurabilirsiniz. Mylamp markasının sunduğu çeşitli avize modelleriyle odayı dikey boyutuyla da güzelleştirebilirsiniz. Böylece, daha dolu ve daha sıcak bir görünüm elde edebilirsiniz.

Yatak odasında aydınlık kadar karanlık da gereklidir. Konforlu bir uyku için yatak odasının karanlık olması çok önemlidir. Karanlıkta uyumak uyku kalitesini artıran etmenlerdendir. Sokak lambalarından odaya sızan ışığı önleyerek daha karanlık bir ortam oluşturabilirsiniz. Özellikle günün her saati aktif olan bölgelerde sokak aydınlatmalarına ek olarak pek çok ışık kaynağı bulunur. Bu ışığın odadan içeriye girmesini önlemek için kalın ve koyu renk perde kullanabilirsiniz. Böylece, hem uyku vakitlerinde hem de dinlenmek için ayırdığınız zaman dilimlerinde konfor sağlayabilirsiniz.

Yatak odası aydınlatma seçimi yaparken giyinme alanı oluşturabilirsiniz. Ayrıca bir giyinme alanınız bulunmasa da gömme spot kullanarak bir alan yaratabilirsiniz. Kısıtlı bir alana sahipseniz dolapların kapak kısımlarında açıldığında devreye giren LED aydınlatma tercih edebilirsiniz. Özellikle büyük odalarda aydınlatma ürünlerini çeşitlendirmelisiniz. Hem alanın verimli kullanılması hem de yeterli aydınlığın sağlanması için büyük odalarda lamba çeşitliliği gereklidir. Rattan lambader modelleriyle şık bir görünüm sağlarken tavan aydınlatmalarını destekleyebilirsiniz. Loş ışığın yeterli olduğu anlarda tek başına lambader de tercih edebilirsiniz. Yatak odasında okuma koltuğuna sahipseniz ya da dinlenmek adına ekstra bir alan bulunuyorsa lambaderle o alana has aydınlatma da sağlayabilirsiniz. Mylamp markasının farklı tasarımlarla sunduğu lambader modelleriyle yatak odanızı dekore edebilirsiniz.

Önceki yazımızı https://www.mylamp.com.tr/ev-dekorasyonunuz-icin-10-ipucu linkinden okuyabilirsiniz.

SSL Secure, Visa, Mastercard, Troy, American Express

© 2020 Fethiye Avize Elektrik Elektronik Tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.