Evinizi Geniş Gösterecek Aydınlatma Fikirleri

Eviniz yeterli alana sahipse dekorasyon konusunda dilediğiniz ölçüde değişiklik yapmanız mümkündür. Ancak ev içerisindeki dekorasyon ve kullanım alanınız sınırlıysa gerçekleştirmek istediğiniz fikirleri uygulamanız zorlaşır. Bu sebeple sınırlı alanlara sahip evlerle ilgili dizayn önerileri, sahip olunan alanı olduğundan daha büyük göstermek üzerinedir.

Duvarları yıkmak gibi yapının temelinde değişimler yapmadan da dekorasyon fikirlerini hayata geçirmek mümkün olabilir. Doğru hamleler yaparak ve aydınlatma fikirlerinden faydalanarak sıkışık hissettiren bir alanı bile konforlu ve geniş hissettiren bir alana dönüştürebilirsiniz. İç mimarlar küçük evlerin dizaynı için aydınlatma fikirlerinin önemini vurgular.

Doğal ışığın maksimum ölçüde kullanılabilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını ve renk kullanımının da bu ışık düzenine bağlı olarak seçilmesini tavsiye ederler. Yalnızca aydınlatma fikirlerine özen göstererek evinizde büyük farklar yaratabilirsiniz. Ev dizaynı ve aydınlatma ürünleri konusunda başarılı markalardan biri olan Mylamp ile evinizi olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz.

Boyutlara Önem Göstermelisiniz

Bir oda hem yatay hem de dikey boyuta sahiptir. Yüksek tavanlı bir oturma odasına sahipseniz dikkati yukarıya çekmeyi hedefleyerek odayı dekore edebilirsiniz. Böylece odanın dikey boyutundan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Tavandan yere kadar uzanan perdeler odanın dikey boyutunu kullanmak için estetik bir yöntemdir.

Dikey alanı daha verimli bir şekilde kullanmanın bir başka yolu da sanat eserleri tercih etmektir. Çeşitli tablo, çerçeve ve asılan biblolar odanın dikey boyutuna hizmet eder ve teknik olarak odayı olduğundan daha büyük gösterir. Özellikle bu alanlara yapılan vurgu ve duvar aydınlatmaları odanın daha estetik ve ferah gözükmesine yardımcı olur.

Odanın dikey boyutuyla ilgili dekorasyon ve aydınlatma fikirleri kullanmak kişiyi yatay boyutun dışına çıkarır. Bu da odanın büyüklüğünden bağımsız olarak, konforlu ve rahatlatıcı bir ortam yaratmanın yoludur. Geleneksel fikirler ve kalıp çözümler her ev için yeterli ölçüde çözüm sunmayabilir. Bu sebeple yeni dekorasyon ve aydınlatma fikirleri deneyebilir, Mylamp markasının farklı beğenilere uygun aydınlatma ürünleriyle yaşam alanınızı güzelleştirebilirsiniz.

Evinizi Geniş Gösterecek Aydınlatma Fikirleri

Pürnur Japon Yelpaze 40x38x54 ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Dekorasyon Önerileri

Oda fark etmeksizin iyi bir aydınlatma, ev için en önemli unsurdur. İmkan dahilinde doğal aydınlatmanın tüm yararlarından faydalanılmalıdır. Ev dekorasyonunda çok özenli davransanız dahi kötü ve yetersiz aydınlatma evin kasvetli görünmesine sebep olabilir. Aydınlatma fikirlerinden yararlanarak düzenlenen alanlar daha ferah hissetmenize yardımcı olur. Güneş ışığını maksimum ölçüde kullanabilmek için sıklıkla kullandığınız kanepe, koltuk gibi mobilyaları ışık alacak şekilde yerleştirmelisiniz.

Gün ışığının yetersiz kaldığı noktalarda yapay aydınlatmaları kullanmalısınız. Mylamp farkıyla gömme ışıklar, nokta ve vurgu aydınlatması, tavan lambası gibi birçok farklı açıya ışık kaynağı yerleştirerek alanınızı aydınlatabilirsiniz. Duvarları açık renklere boyamak odanın daha büyük ve aydınlık görünmesini sağlar. Parlak ve aydınlık duvarlar yansıtıcı etki sağlar ve doğal ışığın etkisini artırır. Koyu renkler ışığı emme eğilimindedir. Özellikle kısıtlı alanlarda koyu renkler tercih etmekten kaçınmalısınız. Küçük bir ev için beyaz ve beyaza yakın tonlar tercih edebilirsiniz.

Beyaz renk kullanmak istemiyorsanız doğanın esintilerini taşıyan mavi ve yeşil tonlarını değerlendirebilirsiniz. Bu renklerin de en açık tonları arasında seçim yapmanız gerekir. Duvar kağıdı kullanmak istiyorsanız koyu renklerden ve büyük desenlerden kaçınmalısınız. Hızlı moda akımlarının getirdiği beğenileri duvar kağıdı seçimlerine dahil etmemelisiniz. Uzun vadede hoşunuza gidebilecek açık renk tonlarını tercih edebilirsiniz. Dikey çizgiler alanı olduğundan daha geniş gösterir, yatay çizgiler alanı daraltır. Şeritler halinde dikey çizgiler kullanabilir ve aydınlatma fikirlerini kullanarak çizgileri aydınlatabilirsiniz.

Aydınlatma Neyi Değiştirir?

Ev içerisinde her alanda kullanılan aydınlatma ürünleri, mekandan alınan verimin maksimum boyuta ulaşması için dikkat edilmesi gereken önemli bir faktördür. Alana, alanın kullanım özelliklerine, aydınlatma ihtiyacına, estetik yapısına uygun aydınlatma fikirleri oluşturmak yaşam alanının kalitesini artırır.

Bir alanı olduğundan büyük göstermek istiyorsanız ilk olarak aydınlatma sistemlerini değiştirmelisiniz. Ev içerisinde daha geniş ve ferah bir görüntü elde etmek istiyorsanız alana uygun aydınlatmalar tercih etmelisiniz. Aydınlatma ürünlerinin amaca yönelik olması, göz yormaması, zamansız ya da uzun vadeli bir tasarıma sahip olması gerekir. Özellikle kısıtlı alanlarda çok ağır ve taşlı avize modellerinden kaçınmalısınız. Modern çizgilere sahip ve yuvarlak modelleri değerlendirebilirsiniz.

Odanın genel dekorasyonuna uygun olacak şekilde renk seçimi yapmak mantıklı olabilir. Ancak genel olarak üretim ve dikkat isteyen alanlarda beyaz ışık, yaratıcılık ve sakinlik istenen alanlarda sarı ışık kullanılması tavsiye edilir. İster büyük isterse küçük bir oda olsun, odayı tek ışık kaynağı kullanarak aydınlatmak yetersiz olacaktır. Odanın içerisine yerleştirilen çeşitli aydınlatma ürünleri mekana farklı bir boyut kazandırır.

Aydınlatma fikirleri doğru kullanıldığında odalarda çok boyutlu bir aydınlık hissi oluşur. Böylece kısıtlı alanlar daha büyük gözükebilir, dolayısıyla daha geniş hissettirir. Odanın karanlık kalan kısımlarına lambader ekleyebilirsiniz. Sehpa ya da vitrinlerin üzerine masa lambaları tercih edebilirsiniz. Ön plana çıkarmak istediğiniz bir eşya ya da bir alan varsa bu vurguyu aydınlatma ürünleri ile gerçekleştirebilirsiniz. Yeterli ve dengeli aydınlatma kullanımı kişinin üretkenlik seviyesini artırır. İnsan psikolojisinde ışık önemli bir yere sahiptir. Kişilerin ihtiyaç ve beklentilerini göz önünde bulundurarak üretim yapan Mylamp markası ile alanın enerjisini olumlu yönde değiştirebilirsiniz.

Evinizi Geniş Gösterecek Aydınlatma Fikirleri

Sitrus Siyah Kaideli Bambu Masa Lambası ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Mobilya Seçimlerine Özen Göstermelisiniz

Alanı işlevsel kullanmak için mobilya seçimi oldukça önemlidir. Bilhassa kısıtlı alanlarda ağır ve geniş mobilyalar tercih etmekten kaçınmalısınız. Hantal ve büyük mobilyalar seçerek hâlihazırda küçük olan alanın kullanım konforunu kısıtlayabilirsiniz. Tercihinizi rahat ve zarif mobilyalardan yana yapabilirsiniz. Alanı kullanma amacınız gereği masa ya da konsol gibi çeşitli mobilyalara yer vermek istiyorsanız bu ürünlerin fonksiyonel tasarım özellikleri sunan çeşitlerini değerlendirebilirsiniz.

Mobilyalar odanın boyutunu ciddi oranda etkiler. Küçük mobilyalar daha ferah bir görünüm elde etmenize yardımcı olur. Dar alanlarda çeşitli aydınlatma fikirlerinden faydalanarak alanı daha işlevsel hale getirebilirsiniz. Boyut kriterinin yanı sıra sade ve açık renk mobilyalar tercih etmek alana genişlik kazandırır. Özellikle açık renge sahip mobilyalar nostaljik bir görüntü oluşturabilir. Bu durum tercih edilmiyorsa modern mobilya tasarımları değerlendirilebilir. Mobilya seçimi yaparken ihtiyaç olmayan ekstra masa, sandalye, puf koltuk gibi eşyalardan kaçınmalısınız. Son olarak da mobilyaların konumlandırılmasına özen göstermelisiniz. Büyük mobilyalar tercih ediyorsanız duvara paralel şekilde konumlandırmaya dikkat etmelisiniz.

Alanı Tasarruflu Kullanmalısınız

Mobilyalarınızı dekore ederken geçiş alanlarını göz önünde bulundurmalısınız. Mobilyalar geçiş alanlarını önleyecek şekilde yerleştirilmemeli ve boş alanlar dolu alanlara oranla daha fazla olmalıdır. Ek olarak, kullanmayı tercih ettiğiniz ya da zorunlu olarak kullanmanız gereken mobilyalarla yer tasarrufu sağlayabilirsiniz. Açılır kapanır özelliğe sahip yemek masası, katlanabilir sandalye çeşitleri, bazalı koltuk, L şeklinde koltuk, çekmeceli orta sehpa, kitaplık olarak da kullanılabilen televizyon ünitesi, bazalı yatak gibi birden fazla amaca hizmet eden tasarımlara yer verebilirsiniz. Son yılların moda akımlarından biri olan şeffaf mobilyaları ev dekorasyonuna ekleyerek hem estetik hem de ferah bir görünüm elde edebilirsiniz. Yansıtıcı özelliği sayesinde aydınlatma fikirlerini belirgin kılan aynaları aksesuar olarak evin çeşitli noktalarında değerlendirebilirsiniz.

Önceki yazımızı https://www.mylamp.com.tr/ev-dekorasyonunuz-icin-10-ipucu linkinden okuyabilirsiniz.

SSL Secure, Visa, Mastercard, Troy, American Express

© 2020 Fethiye Avize Elektrik Elektronik Tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.